RECENZJE KSIĄŻEK

BOSO,ALE W OSTROGACH-S.Grzesiuk

DZIŚ ZAPRASZAM DO PRZECZYTANIA ,BOSO,ALE W OSTROGACH’-STANISŁAWA GRZESIUKA

Ten wspaniały autor wydał wsumie trzy książki na faktach autentycznych.Mianowicie o swoim życiu.Pierwsza część nosi tytuł ,Boso,ale w ostrogach’.Lecz zamierzam opisać wszystkie.Przeczytałam je ze 3 lata temu,jedna po drugiej.Naprawdę na samą myśl o tym autorze oraz historii,która opisuje bierze mnie ogromny podziw dla niego oraz szacunek.Niestety autor już wiele lat nie żyje….Lecz zostawił po sobie coś tak bardzo wartościowego i wspaniałego-czyli te powieści-trylogie..Zapraszam na jego pierwsza książkę,a także na krótki opis o autorze.

O AUTORZE

STANISŁAW GRZESIUK-polski pisarz,piesniarz,z zawodu elektromechanik.Autor autobiograficznej trylogii;Boso,ale w ostrogach,Pięć lat jacetu i Na marginesie życia.Populyzator przedwojennego folkloru czerniakowskiego.

DATA I MIEJSCE URODZENIA-6Maja 1918,Malkow

DATA I MIEJSCE JEGO ŚMIERCI-21 Stycznia 1963,Warszawa

ALBUMY-Szemrane piosenki,The best-Bal na gnojnej

ORYGINALNA RECENZJA

Pierwsze wydanie bez skreślen i cenzury.Przedwojenna Warszawa okiem młodego cwaniaka.Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem swadą portretuje przedmieścia stolicy z ich obyczajami,tradycją i swoistym kodeksem honorowym,sięgając przy tym po słownictwo i specyficzną gware warszawskiej ulicy.

Wydanie książki zostało wstrzymane na kilka miesięcy przed cenzurą.Wteszcie w Lipcu 1959 roku książka trafiła do księgarń i podobnie jak ,Pięć lat kacetu’ natychmiast zniknęła z półek.Czytelnicy i recenzanci apelowali do autora i wydawnictwa z prośbą o dodruki.A książka stała się na całe dekady lekturą obowiązkową chłopaków z warszawskich podworek.

Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono fragmenty usunięte przez cenzurę oraz wydawcę przy pierwszej publikacji.Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji.

MOJA RECENZJA I OPINIA

Jak wiecie mój główny gatunek literacki to horror i thriller.Lecz pomimo tego lubie czasem przeczytać książki z innej dziedziny m.in na faktach autentycznych i biografie.I tu naptkalam na swojej drodze czytania książek-Stanisława Grzesiuka.Pożyczyłam od kolegi całą trylogię.I już po pierwszej części tej,która dziś opisuję byłam zachwycona.Autor wspaniale,szczerze i prawdziwie opisuje realia czasów przed drugą wojną światową,jak i w jej trakcie i poniej.Piszę głównie o sobie:kim był,co robił,co go spotkało i jak dał sobie rady w tych naprawdę ciężkich czasach.Dotego pomimo tragedii jaka go spotkała:opisuje ją z humorem.Co z poniekąd dramatu robi z książki komedię.Co najlepsze,która zdarzyła się naprawdę.Grzesiuk nie owja w bawełnę.Nie liczy się ze słownictwem ani z tym,że święty i porządny nie był.

BOSO,ALE W OSTROGACH

Jest o warszawski cwaniaczku(zresztą autor sam siebie tak określił).To pokazane czasy widziane oczami młodzieńca przed wojną,jak i jej początków.Piszę jak kombinowal,kradł i odwalal przeróżne numery-często niezgodne z prawem.Lecz w takich czasach jak tamte było moim zdaniem zrozumiałe takie postępowanie-bo grunt to przetrwać.Grzesiuk pokazuje w tej powieści,że pomimo takiego stylu życia trzeba mieć honor i szacunek do swoich.Autor pokazuje jak wyglądało tzw.getto w owych latach.

W książce autor pisze jak był małym urwisem,o swej pierwszej miłości,przewinieniach,rodzinie.Opisuje to z wspaniałą wyobraźnią aczkolwiek szczerą.Także pisze bardzo lekko i z ogromnym humorem,dzięki czemu bardzo przyjemnie się czyta.Poprostu trudno się oderwać.

Też czytając ją można by pomyśleć,że Grzesiuk żył zabawą i lekkomyslniscia.Niestety to była nie zabawa tylko walka z biedą i głodem.Czasem ledwo uchodził z życiem w niektórych sytuacjach.Naprawdę mimo humoru w niej zawartej-człowiek czytając ją zaczyna myślami zanurzac się głębiej w faktyczną sytuację tam opisywaną.

NA KONIEC

Moim zdaniem każdy Polak powinien przeczytać tą trylogię.I zamiast lektury obowiązkowej w szkole np.Harry Potter(miałam w 6 klasie szkoły podstawowej),właśnie ta trylogia powinna być przymusowo do przeczytania.Gdyż pokazuje ona Polskę w tamtych latach-prawdziwie.Nie ma tam wybielania i kłamstwa.Jest czysta prawda.

I ja polecam wszystkim tym co jeszcze nie mieli okazji czytać jej.Na jesienne wieczory w sam raz.

Opiszę za jakiś czas następne części.

 

 

 

Jestem 28 letnia optymistką pomimo,że życie daje mi nie źle popalić.Interesuję się muzyką rock i metal,zwierzętami,fotografią i kocham czytać książki,zwłaszcza horrory

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: